Közélet

Fiktív tesztekkel ügyeskedtek a gyógyszerforgalmazó cégek által pénzelt dokik

Az ügyészek 26 orvos ellen indítottak vizsgálatot Romániában, amiért azok nem tesztelt gyógyszereket engedélyeztek forgalomba hozni.

A román legfőbb ügyészség kedden azt közölte, hogy átkutatták az érintett orvosok rendelőit. A vizsgálat azért indult, mert a gyanú szerint az orvosok fiktív klinikai teszteket végeztek betegek adatainak felhasználásával, és olyan gyógyszereket engedélyeztek forgalmazni a piacon, amelyek valós ellenőrzés nélkül akár a lakosság egészségét is veszélyeztethetik.

Az ügyben öt gyógyszerforgalmazó cég ellen is nyomoznak, amelyek pénzzel tömték az orvosokat, hogy törvénytelenül engedélyezzenek bizonyos orvosságokat. Az ügyészek szerint például az aradi pszichiátria egyik orvosa, aki egyetemi tanár is, úgy tett szert betegek adataira, hogy csúszópénzért beutaltatta őket papíron, akik így betegnyugdíjaztathatták magukat. Később a dokik ezeknek a csak papíron szereplő “betegeknek” az adatait felhasználták a klinikai tesztekhez, amelyeket valójában nem végeztek el. Az orvosok annak függvényében kaptak pénzt a gyógyszergyártó cégektől, hogy hány betegen próbálták ki az új gyógyszereket.

Hétfőn a román korrupcióellenes ügyészség hetvenhét onkológus szakorvos ellen indított eljárást, akiknek egy gyógyszerforgalmazó cég indiai üdülést szervezett, hogy a betegeiknek a cég által forgalmazott orvosságokat írják fel. Az elmúlt hetekben a bukaresti hatóságok több korrupcióval kapcsolatos vizsgálatot indítottak az egészségügyben, miután kiderült, hogy számos romániai kórházakban hamisított fertőtlenítőszereket használtak. A botrány következtében lemondott az egészségügyi miniszter.

(MTI)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik